4 Mayıs 2014 Pazar

Marka incelemesi: Alterra


Selamlar,


Bugün Alterra markasını incelemeye aldım. Alterra, doğal kozmetik sloganıyla varolan ve hatta bir çok ürünü için BDIH doğal kozmetik sertifikasına sahip, Rossmann kozmetik ve kişisel bakım mağaza zincirlerinde bulabileceğiniz bir Alman markası.BDIH sertifikasının zannediyorum ki tüm kozmetik severleri etkileyecek standartları var. Doğal kozmetik için; sentetik boyalar, parfüm, koruyucu, silikon, parafin ve diğer petrol ürünleri ile ölü hayvanlardan elde edilen yağ, hücre gibi hammadde kullanımları yasak. Üretimde bitkiler ve mineral kaynakların kullanımına izin veriliyor. Koruma amaçlı kullanılan içerik nispeten doğal kaynaklardan ve parfüm amaçlı kullanılan koku doğal yağlardan sağlanıyor. BDIH sertifikası hakkında daha detaylı bilgi için TIK!


Birçok vegan ürünü, hatta birçok Vegan Society Sunflower logosu'na sahip ürünü var. Vegan Society Sunflower logosu nedir, güvenli midir, detaylı bilgi için TIK!"Marka"nın vegan-cruelty free olup olmadığını araştırırken şöyle bir şeye rastladım. Alterra'nın resmi facebook sayfasında, 4 Şubat 2013 tarihinde markaya ait vegan içerikli ürün listesi paylaşılmış.Bu listenin altında bir facebook kullanıcısı, "peki vegan olmayan içerik de kullanıyor musunuz?" diye sormuş. Sonuç; orjinal yanıt aşağıda olmak üzere; "EVET". Markanın tüm ürünleri "güvenilir değil". 

Evet marka tercih edilebilir ancak bunun için ürünün arkasında Vegan logosu yer alıyor mu almıyor mu kontrol ederek seçmek gerekiyor.

Orjinal yanıt:

Alterra Hallo Kaddy, da wir keine vegane Marke sind, sondern eine zertifizierte Naturkosmetikmarke, haben wir auch Produkte im Sortiment, die nicht vegan sind Dein Alterra-Team 
Yine facebook sayfasında bir kullanıcı tarafından konuyla ilgili bazı sorular sorulmuş. Marka hayvanlar üzerinde test yapar mı? İçerikler hayvanlar üzerinde test edilir mi? Alterra'nın hayvan deneyleri konusundaki politikası nedir? 

Alterra resmi facebook sayfası adminleri tarafından verilen cevap da şu şekilde olmuş: 

Orjinal yazışma için buraya tık!

Rosmmann, temelde hayvan deneylerine karşı olma felsefesiyle uyumludur. Bu nedenle Alterra ve tedarikçileri için bunu garanti edebilir. Zaten ne Alterra olarak bizim felsefemiz ne de BDIH kriterleri buna izin vermez deniyor. BDIH kriterleri için TIK!Bu arada bu konuyla ilgili varolan mevzuatlarla kozmetikte hayvan deneylerinin hali hazırda yasaklı olduğu ancak bir istisna olduğundan bahsetmişler. Bu istisnanın da yeni hammaddeler için toksikoloji testlerinde hala hiçbir alternatif olmadığı için, yeni hammadde deneylerinde geçerli olduğu söylenmiş. Çalıştıkları şirketleri, araştırmalarında alternatif yöntemler için desteklediklerini de eklemişler. Bu yüzden de tedarikçilerinin, Alman Kozmetik Endüstrisi Derneği (IKW) ile alternatif yöntemler geliştirmek üzere çalıştıkları ve Avrupa komisyonu SCAAT (Avrupa Kozmetik tarafından kurulan Hayvan Deneylerine Alternatifler üzerinde Yönlendirme Komitesi) ve ECVAM (Alternatif Yöntemler Doğrulama için Avrupa Merkezi) desteğiyle çalışmalar yaptıklarını yazıyor.


Son olarak da ürünlerinde böyle yeni hammadeler kullanmadıklarını eklemişler. Buradan kastettiklerinin böyle hammaddeler ifadesinin, hayvanlar üzerinde denenen yeni hammaddeler olduğunu çıkarabiliriz.


Birçok ürünlerinin kesinlikle ve tamamen vegan olduğunu dile getirmişler. Alterra ürün yelpazesindeki vegan ürünlerin, Vegan Derneği tarafından test edilmekte olduğunu eklemişler. Hatta bunu Vegan Derneği web sitesinde, derneğin onaylayıp listelediği vegan ürünler arasında arama yapmaya imkan veren uygulamasında görebileceğimizi söylemişler. 

Söz edilen arama motoruna buradan ulaşabilirsiniz.


Markayla daha önce tanışmadıysanız ürün yelpazesi hakkında şöyle bir fikir sahibi olabilmeniz için; BURAYA TIK! Şampuan, saç kremi, duş jeli, el kremi, renkli nemlendirici vs gibi kişisel bakım ürünlerinin yanı sıra renkli kozmetik ürünleri de var.


Alterra ürünlerine Rossmann mağazalarından drug store fiyat aralığı ile ulaşabiliyorsunuz. 


Deneyimleyip paylaşma fırsatı bulduğum Alterra vegan ürün incelemesi post'u için ŞURAYA TIK!


Peki sizlerin Alterra hakkındaki deneyim ve fikirleriniz nelerdir? Blogun gelişimi için post hakkında yorum bırakın konuşalım.


Umarım faydalı bir araştırma olmuştur.

Sevgiler,
Vegan KozmetikKaynaklar:

3 yorum:

Burcu Gözoğlu dedi ki...

ben alterradan memnun kaldım şampuan ve goz cevresi kremi aldım...

Mine Güzel dedi ki...

Yeni keşfettim ürünleri inceleyerek satın almaya çalışıyorum.markette personelin bilgisi çok yetersiz.hangi ürünleri var bilmiyorlar.dolayisi ile ürün bilgileri hiç yok.kullandıkları düşüncelerimi yazmaya devam edecegim

Vegan Kozmetik dedi ki...

Evet Mine Hanım malesef personel bilgi sahibi olamayabiliyor. Oysa Rossmann mağazalarında yüzlerce keşfedilmeyi bekleyen cruelty free ürün var. Keşke daha yönlendirici olsalar.

Popüler Yayınlar