27 Nisan 2014 Pazar

DIY: Ev yapımı Bahar Peeling'i


Herkese iyi pazarlar, mutlu baharlar,


Evet her ne kadar bugün bulutlu bir bahar Pazar'ı yaşıyor olsak da artık bahar aylarındayız. Ve hatta yaz kapıda. Yakında tiril tiril elbiselere, sandaletlere geçiş yapacağız. Ama vücudumuz alarm veriyor. Kışın bütün o soğuk ve toksini cildimizi mahvetti. Kuru, gergin, ölü hücrelerle kaplı, soluk cildimiz, bizden ilgi bekliyor.


Çaresi de tam olarak bahar peelingi.


Bu sefer vegan hazır bir ürün önermeyeceğim. Bahar peelingimi evde yaptım, olabildiğince ulaşılabilir ve doğal ve tabi ki vegan malzemelerle. Ve hatta uyguladım, harika bir sonuç aldım.


Ne kullanacağım?:

  • 15 adet kesme şeker
  • 1 tatlı kaşığı shea butter
  • 1 çay kaşığı nar çekirdeği yağı
  • 1 tatlı kaşığı lavanta suyu
Neden kullanacağım?:

Şeker: Peeling karışımlarının olmazsa olmazı, "soyma" işlemini yerine getirecek olan tanecik görevini görecek. Vücut peelinginde kuru ve ölü hücre cilt tabakası daha zorlu oluyor. Bu sebeple iri tanelere sahip şekeri daha başarılı buluyorum. Yüz peelinginde de tam aksine, tuz daha ince yapısıyla yüzdeki sorunlu, ince cilt tabakasında daha dogru çalışıyor. Ayrıca şekerin cildi nasıl parlattığına inanamayacaksınız.


Shea butter: Karite yağı olarak da geçen, shea ağacının meyvelerinden elde edilen bu katı yağ tam anlamıyla bir nem deposu ve koruma kalkanı. Doa'dan aldığım bu shea butter tamamen saf, içinde herhangi bir katkı maddesi yok. Shea yağı'nın faydaları saymakla bitmiyor, nemlendirici ve iyileştirici özelliğiyle tam anlamıyla cilt için bir sargı bezi görevi görecek. Bu krem kıvamındaki yağı ayrıca dirsek, topuk gibi çok kuru bölgelerde vücut losyonu öncesi de kullanıyorum.
Nar çekirdeği yağı: Bu karışımda saf yağlardan tercihim nar çekirdeği oldu. Çünkü nar çekirdeği tam bir antioksidan. Cidin ihtiyacı olan arınmayı ve canlandırmayı da bu saf yağ verecek. Siz elinizde bulunan ya da cildinizin ihtiyaçlarına göre badem yağı, susam yağı, argan yağı ve hatta zeytinyağı gibi farklı saf yağları da tercih edebilirsiniz elbette. Keyfinize kalmış.


Lavanta suyu: Şimdi onca yağ ve şekeri biraraya getirdiğimizde homojen bir şekilde karıştırmayı ve sürmeyi kolaylaştıracak birşeye ihtiyacımız var, yani lavanta suyuna. Bunların yanı sıra lavanta; sakinleştirici, huzurlu kokusuyla bahar peelingimizi ruhumuza da hitap eder bi hale dönüştürecek.


Tercihe göre limon suyu: Ben bu peelingi kuru ve hassas bir cilde sahip olduğum için, kendi cilt tipime özel hazırladığımı belirteyim. Eğer cildiniz karma ya da yağlı ise önerim, mutlaka bir tatlı kaşığı da saf limon suyu ekleyin. Limon suyu da yine onarıcı ve fresh etkisiyle yağlı ve karma ciltlerin nem ve yağ dengesini sağlayacaktır.


Nasıl yapacağım?:

Öncelikle şekerlerimizi havan yardımıyla bir miktar dövüp küçültürüyoruz. Sonrasında tüm malzemeyi ekleyip yine havan yardımıyla ezip kaynaşmalarını sağlıyoruz. En son homojen bir karışım için kürdan yardımıyla karıştırıp son şeklini veriyoruz. Fotoğrafta göreceğiniz üzere, asla likit olmayan katı ama homojen bir karışım elde edeceğiz.Nasıl uygulayacağım?:

Peelingimizi duştan çıkmadan önce temiz cildimize uyguluyoruz. Yuvarlak hassas masaj hareketleriyle boyun, eller, ayaklar, topuklar, dizler, tırnaklar dahil tüm vücudumuzu bir anlamda bu peelingle ovup hiç bekletmeden durulanıp kurulanabiliriz. 


Sonuç: 

Nemlendirici kullanmaya bile ihtiyaç olmayacak kadar yumuşacık, neme doymuş, arınmış ve pürüzsüz bir cilde kavuşuyorsunuz. O ölü hücrelere, kuruluklara, dengesiz cilt yüzeyine elveda diyebilirsiniz. Hatta bu peeling sonrası günler için pedikür manikür ihtiyacınız da kalmıyor. Çünkü kütikülden eser kalmıyor tırnaklarda. Bu tür peelingleri bahar aylarında haftada 2 kez uygulamanın sonucu kalıcı tutacağını düşündüğümü de söylemiş olayım.


Doğal saf yağlarımı ve gül suyu, lavanta suyu gibi doğal malzemelerimi bir süredir güvenerek Doa Kozmetik'ten aldığım için malzemelerin neredeyse tamamı Doa'dan. Doa reklamı gibi oldu ama onlara gerçekten güveniyorum. Hammaddeleri ve bitmiş ürünleri hayvanlar üzerinde test etmiyorlar. Hayvan kaynaklı içerik kullanmıyorlar. Ambalajları doğaya saygılı, ürünler gerçekten doğal ve ucuz. Tüm bu nedenlerle tercihim Doa. 


Sizin de diy ya da satın aldığınız, memnun kaldığınız kalmadığınız vegan peelingler ya da saf yağlar konusunda kullandığınız, güvendiğiniz markalar hakkında önerilerinizi bekliyorum.


Umarım faydalı ve keyifli bir yazı olmuştur,

Sevgiler,
Vegan Kozmetik


Hiç yorum yok:

Popüler Yayınlar